Reklama
  • Wtorek, 14 marca 2017 (13:05)

    Telly Savalas. Grecki wkład w amerykańskie kino

Zadebiutował przed 40-tką. Mimo to osiągnął więcej niż inni.

Urodził się w 1922 r. w Nowym Jorku jako drugie dziecko w rodzinie greckich imigrantów. Aristotelis Savalas, zwany Tellym, w dzieciństwie mówił tylko po grecku, angielskiego nauczył się dopiero w szkole podstawowej.

Ponieważ rodzina była biedna, musiał od wczesnych lat pracować – roznosił gazety i był czyścicielem butów. O aktorstwie Telly w ogóle wtedy nie myślał.

Kariera radiowa

Reklama

Gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, zaciągnął się do wojska. Trafił do radia „Głos Ameryki” i pokochał tę pracę. Po wojnie skończył studia (zdobył dyplom psychologa) i kontynuował z powodzeniem karierę radiową.

Miał 37 lat, gdy zaczął pojawiać się w serialach. Wtedy jeszcze miał włosy, zgolił je dopiero dla roli Poncjusza Piłata w „Opowieści wszech czasów”.

Kojak rządzi!

Popularność zdobył dzięki filmowi „Parszywa dwunastka”, ale to dopiero serial kryminalny „Kojak” uczynił z niego gwiazdę. I to nie tylko ekranu, gdyż w połowie lat 70. był też piosenkarzem – śpiewał m.in. hit „Some Broken Hearts Never Mend”. Pewnie to gorąca grecka krew sprawiła, że Telly nie był idealnym mężem.

– Małżeństwa rozpadły się z mojej winy, ale w pewien sposób nadal kocham moje żony – powiedział w jednym z wywiadów. Miał na myśli trzy żony, które urodziły mu pięcioro dzieci (szóste miał z wieloletnią partnerką – Sally Adams-Sheridan).

W 1989 r. u aktora wykryto raka. Pięć lat trwała jego nierówna walka z chorobą. Przegrał ją na początku 1994 r.

ILE

Zobacz również

  • To ona, obok takich sław jak: Meryl Streep, Isabelle Huppert i Emmy Stone, triumfowała podczas tegorocznej gali rozdania Złotych Globów. Statuetkę zdobyła za rolę w dramacie „Fences”. W przypadku... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.