Reklama
  • Środa, 19 kwietnia 2017 (11:05)

    Sebastian Karpiel-Bułecka. Pożeg nanie z tatą

W ostatnich latach ojciec i syn odnowili relacje.

To smutny czas dla lidera zespołu Zakopower. 24 stycznia w wieku 89 lat zmarł jego ojciec, artysta, senior muzycznego rodu, Bolesław Karpiel-Bułecka. Choć w dzieciństwie i wczesnej młodości Sebastian Karpiel-Bułecka (40) zupełnie nie miał kontaktu z ojcem, w ostatnich latach odnowili relacje.

Bolesław Karpiel-Bułecka był zasłużonym dla kultury człowiekiem i działaczem społecznym. Jako tancerz i muzyk stworzył wiele programów artystycznych. Założył zespoły Polaniorze, Zespół im. Klimka Bachledy czy Zespół im. Bartusia Obrochty. W 1975 roku zasłynął wśród specjalistów muzyki tradycyjnej tym, że jako pierwszy nagrał wszystkie podhalańskie nuty z własnym komentarzem. Za swoje działania otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Reklama

Dostał m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz złotą odznakę „Za Zasługi dla Zakopanego”. Z wykształcenia był technikiem budowlanym, zaprojektował i zbudował kilka domów regionalnych, projektował też stylowe wnętrza. Uczył stolarstwa artystycznego.

Odziedziczył po ojcu wiele talentów

Sukcesy w życiu zawodowym pana Bolesława nie przekładały się na życie prywatne. Z pierwszego związku miał syna Jana, z drugiego – Sebastiana. Jednak nie uczestniczył w życiu obu synów. Rozstał się z mamą Sebastiana, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Przez lata w ogóle nie utrzymywali kontaktów. – Marzyłem o rodzinie, więc ją sobie wymyśliłem – mówił Sebastian w jednym z wywiadów. – Opowiadałem o wspaniałych rodzicach, o tym, że tata właśnie gdzieś wyjechał. Ojca zastąpił liderowi Zakopowera starszy brat. Dopiero gdy Sebastian dorósł, postanowił odnowić relację z ojcem.

– Nie mam żalu – mówił niedawno muzyk. – Odwiedzam go, jesteśmy w dobrych relacjach, to już starszy człowiek. Jestem do niego podobny fizycznie i wiele dobrego dostałem od niego: talent muzyczny i artystyczny – dodaje. Sebastian odziedziczył też po ojcu pasję do budownictwa. Ukończył architekturę i projektuje domy. Bolesław Karpiel-Bułecka w ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą. Pochowany został 27 stycznia na cmentarzu w Kościelisku koło Zakopanego.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Mówi po włosku, uwielbia odwiedzać słoneczną Italię i gra tam w filmach. Włosi zaś doceniają jego talent. Niedawno Piotr Adamczyk (44) odebrał na Kapitolu w Rzymie nagrodę dla Osobowości Roku... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.