Reklama
  • Środa, 19 kwietnia 2017 (11:06)

    John Blackthorne („Szogun”). Anglik, który zdobył japońskieserca

Dostał wiele, ale nie mógł wrócić do swojej ojczyzny.

Wnoworoczny wieczór 1 stycznia 1985 roku I Program TVP nadał pierwszy odcinek jednego z największych hitów telewizyjnych dekady. Kolejne odcinki emitowano w niedziele. Dziewięciogodzinny serial „Szogun” – wielokrotnie nagradzany m.in. Złotymi Globami i Emmy – to historia o miłości i wojnie osadzona w realiach Japonii końca XVI wieku. Richard Chamberlain (znany z seriali „Dr. Kildare” i „Ptaki ciernistych krzewów”) wcielił się w rolę Johna Blackthorne’a, nawigatora angielskiego okrętu, który rozbija się u wybrzeży Japonii.

Reklama

Cudem ocalały, staje się naocznym świadkiem śmiertelnych walk o tron szoguna, w które uwikłany jest feudalny władca, Toranaga (Toshirô Mifune, znany z „Rashomona” Akiry Kurosawy). Wciągnięty w tę walkę Blackthorne zostaje pierwszym w historii obcokrajowcem, który dostąpił zaszczytu pasowania na samuraja. To nie Chamberlain miał zagrać główną rolę w serialu. Nie był nawet aktorem „drugiego wyboru”. Reżyser Jerry London widział w roli Blackthorne’a Rogera Moore’a, Alberta Finneya albo Seana Connery’ego.

Niestety, odrzucili rolę. Być może najtrudniejszym dla Chamberlaina zadaniem aktorskim była krótka kwestia, gdy Japonka, po tym gdy odmówił spędzenia z nią nocy, zapytała, czy wolałby, żeby przysłano mu chłopca. – Masz mnie za sodomitę? – oburzył się Blackthorne. W 2003 roku mieszkający przez wiele lat na Hawajach Richard Chamberlain zdradził, że jest gejem.

Wilk morski źle się czuje na lądzie

Scenariusz „Szoguna” jest oparty na powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule. Pisarz nie miał z nim jednak nic wspólnego, został za to producentem serialu. Postać Johna Blackthorne’a, choć fikcyjna, wiele czerpie z biografii XVII-wiecznego angielskiego żeglarza Williama Adamsa. Urodzony w 1564 roku został pilotem morskim i rozpoczął służbę we flocie królewskiej. Dowodził statkiem transportowym „Richard Duffield”, zaopatrując bazy i okręty Francisa Drake’a podczas wojny Anglii z Wielką Armadą. Jednak porzucił służbę, by ożenić się z Mary Hyn, z którą miał syna i córkę. Ale nie wytrzymał długo.

Japońskie imię i tytuł samuraja

Po pewnym czasie wrócił na morze. Związał się z jedną z holenderskich kompanii handlowych. W kwietniu 1600 roku jego okręt „Liefde” dotarł na japońską wyspę Kiusiu. Ze 100-osobowej załogi przy życiu zostało dwadzieścia kilka osób. Jedynie kilka z nich było w stanie zejść na ląd o własnych siłach. Adams był pierwszym Anglikiem, który postawił stopę na japońskiej ziemi, jego marynarze byli pierwszymi Holendrami. Przed nimi docierali tu tylko Portugalczycy i Hiszpanie. Mimo intryg jezuitów z Nagasaki, William Adams został zaufanym człowiekiem japońskiego władcy – szoguna Ieyasu.

Dostąpił zaszczytu – otrzymał imię Anjin (pod którym do dziś jest znany w Japonii) oraz tytuł samuraja. Założył drugą rodzinę – ożenił się z Oyuki, córką urzędnika dworskiego, z którą miał dwoje dzieci. Pomimo wysokiej pozycji, Adams-Anjin miał zakaz opuszczania Japonii. Swojej rodzinie w Anglii wysyłał pieniądze. Zmarł w 1620 roku. Pozostawił po sobie lenno w Hemi, rezydencję w Edo oraz 500 funtów gotówką. Majątek ten rozdzielił w testamencie równo między obie swoje rodziny – angielską i japońską.

Pamięć o Williamie Adamsie-Anjinie przetrwała zarówno w Japonii, jak i w Wielkiej Brytanii. Jego imię nosi jedna ze stacji kolejowych w mieście Yokosuka. Zaś w Gillingham, mieście, gdzie się urodził, organizowany jest festiwal jego imienia. Ma przybliżyć współczesnym Brytyjczykom postać żeglarza sprzed wieków.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • To ona, obok takich sław jak: Meryl Streep, Isabelle Huppert i Emmy Stone, triumfowała podczas tegorocznej gali rozdania Złotych Globów. Statuetkę zdobyła za rolę w dramacie „Fences”. W przypadku... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.