Reklama
  • Czwartek, 9 marca 2017 (13:00)

    Joanna Pacuła. Jeszcze nie czas na podsumowania

Kariera kontra zazdrosny mąż.

Dużo krąży o niej legend. Zainteresowanie podbija fakt, że od 35 lat nie mieszka w Polsce. Jeśli przyjeżdża do kraju, by odwiedzić rodzinę, nie udziela wywiadów i „nie bywa”. Prawdę mówiąc, Joanna Pacuła od początku budziła wielkie emocje.

Żadna Albertynka jej nie dorównała

Była piękna. Bezpruderyjna, nie bała się odważnych scen – do dziś mówi się o jej nagiej roli w „Operetce” Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Według znawców, żadna kolejna Albertynka nie dorównała Pacule.

Reklama

W przedstawieniu grały tuzy aktorstwa, m.in.: Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Marek Kondrat, Piotr Fronczewski. Właśnie z powodu tego ostatniego plotkowało się o aktorce. Piękna Joanna tak zawróciła mu w głowie, że chciał zostawić żonę i rodzinę. Ale to ona porzuciła jego.

Pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego. Ojciec inżynier, mama farmaceutka, trzy piękne córki. Najstarsza Joanna była też pierwszą, która wyfrunęła w świat, najmłodsza Ewa (późniejsza żona Przemysława Salety) została znaną modelką. Koledzy Joanny z liceum mówią, że już w szkole dobrze grała. Pamiętają ją z przedstawienia „Motyle są wolne”.

Do warszawskiej PWST dostała się za pierwszym razem. Po studiach do wymarzonego Teatru Dramatycznego. Kariera filmowa i telewizyjna też była godna pozazdroszczenia: „Barwy ochronne”, „Akcja pod Arsenałem”, „Nie zaznasz spokoju”, „Dom”. Gdy w grudniu 1981 r. ogłoszono stan wojenny, była w Paryżu. Związała się z Romanem Polańskim. Pomógł jej zdobyć pracę modelki – jej twarz zdobiła m.in. „Vogue’a”, „Cosmopolitana”, „Harper’s Bazaar”.

Wyjechała do USA. Tu znowu jest piękna legenda. Ponoć postanowiła tam zostać, po tym jak ukradziono jej paszport. Zamieszkała u aktorki Elżbiety Czyżewskiej. Relacje je łączące stały się podstawą filmu „Anna” (scenariusz Agnieszki Holland).

Doskonale poradziła sobie sama

Przełomowym filmem był „Park Gorkiego”, gdzie zagrała Irinę u boku Lee Marvina. Rolę dostała dzięki rekomendacji Romana Polańskiego. Poślubiła producenta filmowego Hawka Winchela Kocha.

Zazdrosny, zmusił ją do odrzucenia ról w „9 1/2 tygodnia” i „Nagim instynkcie”. Mówią, że obwiniała go, że zniszczył jej świetnie rozwijającą się karierę. Rozstali się. Na szczęście poradziła sobie sama.

IJ

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Oboje pochodzą z rodzin wielodzietnych. Dlatego, kiedy dwa lata temu wzięli ślub, szybko stało się jasne, że powiększenie rodziny to kwestia czasu. I w styczniu żona Tomasza Schuchardta (31) –... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.