Reklama
  • Czwartek, 9 marca (13:00)

    Joanna Pacuła. Jeszcze nie czas na podsumowania

Kariera kontra zazdrosny mąż.

Dużo krąży o niej legend. Zainteresowanie podbija fakt, że od 35 lat nie mieszka w Polsce. Jeśli przyjeżdża do kraju, by odwiedzić rodzinę, nie udziela wywiadów i „nie bywa”. Prawdę mówiąc, Joanna Pacuła od początku budziła wielkie emocje.

Żadna Albertynka jej nie dorównała

Była piękna. Bezpruderyjna, nie bała się odważnych scen – do dziś mówi się o jej nagiej roli w „Operetce” Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Według znawców, żadna kolejna Albertynka nie dorównała Pacule.

Reklama

W przedstawieniu grały tuzy aktorstwa, m.in.: Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Marek Kondrat, Piotr Fronczewski. Właśnie z powodu tego ostatniego plotkowało się o aktorce. Piękna Joanna tak zawróciła mu w głowie, że chciał zostawić żonę i rodzinę. Ale to ona porzuciła jego.

Pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego. Ojciec inżynier, mama farmaceutka, trzy piękne córki. Najstarsza Joanna była też pierwszą, która wyfrunęła w świat, najmłodsza Ewa (późniejsza żona Przemysława Salety) została znaną modelką. Koledzy Joanny z liceum mówią, że już w szkole dobrze grała. Pamiętają ją z przedstawienia „Motyle są wolne”.

Do warszawskiej PWST dostała się za pierwszym razem. Po studiach do wymarzonego Teatru Dramatycznego. Kariera filmowa i telewizyjna też była godna pozazdroszczenia: „Barwy ochronne”, „Akcja pod Arsenałem”, „Nie zaznasz spokoju”, „Dom”. Gdy w grudniu 1981 r. ogłoszono stan wojenny, była w Paryżu. Związała się z Romanem Polańskim. Pomógł jej zdobyć pracę modelki – jej twarz zdobiła m.in. „Vogue’a”, „Cosmopolitana”, „Harper’s Bazaar”.

Wyjechała do USA. Tu znowu jest piękna legenda. Ponoć postanowiła tam zostać, po tym jak ukradziono jej paszport. Zamieszkała u aktorki Elżbiety Czyżewskiej. Relacje je łączące stały się podstawą filmu „Anna” (scenariusz Agnieszki Holland).

Doskonale poradziła sobie sama

Przełomowym filmem był „Park Gorkiego”, gdzie zagrała Irinę u boku Lee Marvina. Rolę dostała dzięki rekomendacji Romana Polańskiego. Poślubiła producenta filmowego Hawka Winchela Kocha.

Zazdrosny, zmusił ją do odrzucenia ról w „9 1/2 tygodnia” i „Nagim instynkcie”. Mówią, że obwiniała go, że zniszczył jej świetnie rozwijającą się karierę. Rozstali się. Na szczęście poradziła sobie sama.

IJ

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.