Reklama
  • Wtorek, 23 lutego 2016 (13:05)

    Bill Cosby. Upadek legendy

Bill Cosby, słynny komik i autorytet pokoleń aktorów, jest oskarżany o liczne przestępstwa seksualne. Podobne skandale wybuchają w show-biznesie co jakiś czas.

Zastanawiam się, jak on w ogóle może zasnąć – mówiła w wywiadzie dla „Huffington Post” Barbara Bowman – jedna z ofiar Billa Cosby’ego. Opowiedziała, jak legendarny komik podał jej narkotyki, a  potem – półprzytomną – zgwałcił.

Przez lata Cosby, w 1987 r. numer 1 na opublikowanej przez magazyn „Forbes” liście najlepiej zarabiających aktorów, był ikoną show-biznesu, podziwianym i poważanym aktorem.

Reklama

Od 1965 r., kiedy po raz pierwszy pojawił się w telewizji, tworzył potężne medialne imperium, które szybko zaczęło przynosić fortunę – tylko w 1996 r. komik zarobił na udziale w serialach i reklamach oraz na książkach 95 mln dolarów.

Największą sławę przyniósł mu familijny „Bill Cosby Show”, w którym grał dr. Huxtable’a – ojca szczęśliwej rodziny. Na początku XXI w. gwiazdor odkrył swoje nowe powołanie – został aktywistą, który wytykał Afroamerykanom, że sami są winni nierównemu traktowaniu czarnoskórych.

W 2002 r. za działalność społeczną dostał najwyższe cywilne odznaczenie w USA – Prezydencki Medal Wolności.

Tym większy wstrząs wywołał skandal wokół Cosby’ego. Okazało się, że niemal od początków kariery zwabiał do siebie młode kobiety – np. pod pretekstem przesłuchań do roli w serialu – i wykorzystywał je seksualnie.

Już w 1965 r. miał odurzyć i zgwałcić pierwszą z nich, sekretarkę Kristinę Ruehli. Do tej pory na policję i do mediów zgłosiło się kilkadziesiąt kobiet – aktorek, modelek, scenarzystek, stewardess i kelnerek – które opowiadają niemal identyczne jak Kristina, szokujące historie.

W grudniu ub.r. 78-letni dziś Bill Cosby został formalnie oskarżony o przestępstwo seksualne i aresztowany. Zarzuty dotyczą tylko wydarzeń z 2004 r., kiedy komik miał podać narkotyki Andrei Constand z Filadelfii, a potem ją zgwałcić.

Cywilny proces, który kobieta od razu wytoczyła gwiazdorowi, zakończył się ugodą, a sprawę karną umorzono. Dziś prokuratura twierdzi, że ma więcej dowodów przeciw Cosby’emu. Zwolniono go z aresztu za kaucją w wysokości miliona dolarów, a jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu 10 lat więzienia.

Inne jego ofiary, do tej pory milczące ze wstydu lub strachu przed wpływowym aktorem, mają nadzieję, że i one mogą wkrótce liczyć na sprawiedliwość przed sądem.

Długa lista

Nie tylko wokół Billa Cosby’ego rozpętała się burza z powodu oskarżeń o przestępstwa seksualne. 11 lat temu światem wstrząsnęły informacje o pedofilskich skłonnościach „króla popu” Michaela Jacksona. Rolf Harris – wielka postać brytyjskiej i australijskiej telewizji oraz portrecista królowej Elżbiety – odsiaduje wyrok za molestowanie dzieci.

Ok. 400 takich przestępstw dopuścił się inny telewizyjny gwiazdor, Jimmy Savile – prawda wyszła na jaw dopiero po jego śmierci. Dziewczynki wykorzystywał Stephen Collins, grający pastora w „Siódmym niebie” (1996-2007).

Z kolei legenda rocka Chuck Berry podglądał i nagrywał kobiety w publicznych toaletach. O molestowanie byli oskarżani Woody Allen i Clark Gable, a bokser Mike Tyson został skazany za gwałt. Oburzenie, niesmak, rozczarowanie – te słowa padają najczęściej w doniesieniach o skandalach z udziałem celebrytów.

Jednak wielu z nich molestowanie, gwałty, a nawet pedofilia przez lata uchodzą na sucho – dzięki przekupywaniu lub zastraszaniu ofiar, a czasem nawet społecznemu przyzwoleniu na „wybryki” ekscentrycznych gwiazd.

To i Owo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.