Reklama
  • Wtorek, 9 lutego 2016 (14:00)

    Alan Rickman. Wziął ślub po pół wieku znajomości

– Był tak dobry jak tylko aktor być może – powiedział o Alanie Rickmanie Dustin Hoffman. Niestety, aktor nie zagra już żadnej roli…

Reklama

Wychował się wśród farb, gdyż jego ojciec był malarzem i dekoratorem. Alan Rickman nie chciał jednak być rzemieślnikiem. Wolał tworzyć.

Po szkole zdecydował się więc na studia w Chelsea College of Art and Design, a potem na roczny kurs w Royal College of Art.

Z grafiką nie wyszło

Po zdobyciu dyplomu wraz z kolegami założył firmę, która miała zajmować się projektowaniem m.in. okładek do płyt, plakatów. Pomysł okazał się klapą. Wtedy Alan postanowił spróbować szczęścia na scenie.

Zgłosił się na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art i został przyjęty, a po ukończeniu tej prestiżowej szkoły przyjęto go do Royal Shakespeare Company.

Jego kolejne role spotykały się z coraz większym uznaniem, ale to nie gra w teatrze dała mu popularność. Świat poznał go dzięki roli Grubera (pierwszego z wielu czarnych charakterów w jego karierze) w „Szklanej pułapce”.

– Czułem radość podobną do tej, jaką czuje dzieciak wpuszczony na plac zabaw. Z tym, że ja zabawek dostałem nieporównywalnie więcej i lepszej jakości – mówił o debiucie na dużym ekranie.

Potem przyszły kolejne filmy. Choć rzadko grał postacie pierwszoplanowe, to zawsze skupiał na sobie uwagę widzów.

Stały w uczuciach

Życie prywatne aktora dalekie było od opowieści ze świata show-biznesu. Na studiach poznał Rimę Horton. Przeżyli razem 50 lat, a pobrali się w… 2012 r.

– Po ślubie, który odbył się w Nowym Jorku, przeszliśmy się przez Brooklyn Bridge i zjedliśmy obiad – opowiadał o tym wydarzeniu. Ta skromność była dla niego typowa.

– Był uprzejmy, hojny, zabawny i aż nazbyt skromny – wspomina go Daniel Radcliffe. – Lubił się dzielić, obdarowywać. Och, i ten jego głos... – dodaje Kate Winslet. Alan Rickman zmarł 16 stycznia 2016 r. na raka.

ILE

TV14

Zobacz również

  • To ona, obok takich sław jak: Meryl Streep, Isabelle Huppert i Emmy Stone, triumfowała podczas tegorocznej gali rozdania Złotych Globów. Statuetkę zdobyła za rolę w dramacie „Fences”. W przypadku... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.